(до дня народження Митрополита Андрея Шептицього)
Історична розвідка
Величезний духовний спадок, яки залишив по собі, щонайперше, для українців, митрополит Андрей Шептицький сучасники розшифровують досьогодні. Досліджують, черпають натхнення, духовну мудрість і дороговкази, бо не втратили вони цінності з часом.
Саме сьогодні, 29 липня, на Львівщині народився Андрей Шептицький (1865—1944) — граф, меценат і Митрополит Галицький.
Його величають Великим Просвітителем, Духовним Будівничим, Праведником Світу, генієм.
З-поміж іншого Митрополит обстоював право українців на навчання українською мовою, заснував Національни музей у Львові, ініціював і матеріально підтримував першу в Галичині Українську Мистецьку школу (1923-1935).
Цього пам'ятного дня, згадаймо мудре слово Митрополита, можливо, настав час, щоби його ідеї проросли:
- Ключ до перетворення України знаходиться в ній самій. Нам важко змінити зовнішні обставини, проте в нашій волі змінити себе.
- ...не у зовнішніх обставинах і не в політичній констеляції лежить розв'язка великих історичних завдань народу, а тільки у внутрішній силі його культури... Занепад культури якогось народу та її творчої сили – це більша трагедія для народу, як упадок держави, яка є тільки найважнішим засобом для розвитку культури.
- Жити за совістю – важливіше за будь-які віросповідання.
- Покажім нашій спільноті, що в нас живуть прегарні й великі традиції, що ми є носіями великої рідкої культури... Не хочемо бути сторожами гробів, хочемо бути радше свідками відродження.
- Усі, скільки нас є, мусимо зробити все, щоб помиритися і в собі самих побороти дух розколу і ворожнечі проти братів.
Немає коментарів:
Дописати коментар