пʼятниця, 30 квітня 2021 р.

Світле свято Великодня

 Народознавча інформ-година

«Великий день! Великий день!
Ясний Великдень на землі!
Багато радості й пісень
Приніс нам янгол на крилі.
У неділю ми святкували Вербну неділю. Останній тиждень перед Великоднем називається вербним, чистим, білим, страсним. Протягом його люди готувалися до цього урочистого свята: прибирали оселі, прикрашали їх вишитими рушниками, білили піч! За народним повір’ям кожен день мав своє символічне призначення.
4. Понеділок:
    Понеділок білить хату
любить певно працювати:
 і кути побілить й стелю, 
щоб Великдень був веселий!

5. Вівторок:
    Шурхіт. Шум. Рипить в оселі:
    чисто – начисто підлогу – 
    шури – шури! – тре завзято
    наш вівторок довгоногий.
6.  Середа:
    Пишна пані середа і пере, й прасує.
    До Великодня, ще б пак, хату облаштує!
7. Четвер:
   Чистий четвер – чистий, вдосвіта підвівся,
    ще до сходу сонця начисто скупався.
8. П’ятниця:
   П’ятниця пече паски – господиня вміла:
   склянки зо три молока до цеберка влила,
   трохи борошна, яєць, додала ванілі,
   щоби пригощати всіх вранці, у неділю.
9. Субота:
    У суботи, ой, роботи – пише писанки субота,
    ясні крашанки фарбує, вимальовує – малює!
10. Неділя:
     Великдень – дзвонять дзвони звідусіль!
     Христос Воскрес! То ж славимо усі!
     Христос Воскрес! Воістину Воскрес!
     Сміється сонечко в усій його красі!
     Христос Воскрес! Воістину Воскрес! (всі)

      Великдень – одне з найбільших свят християн. В Україні святкується з Х століття. Пов’язане воно з воскресінням Ісуса Христа, тому й має назву Великий день або Великдень.Світлої неділі скрізь звучить піднесене вітання: «Христос воскрес!» У відповідь чується радісне: «Воістину воскрес!»                                        За давньою традицією, після такого вітання люди тричі цілуються і обдаровують одне одного писанками. Такий дарунок є виявом симпатії й прихильності. А ще він означає, що всі образи, всі кривди, заподіяні один одному протягом року, слід великодушно забути.                                                                                                     Останній тиждень перед Великоднем в Україні називають Вербним, чистим або Білим. Протягом його люди готувалися до урочистого свята: обов’язково прибирали оселю, прикрашали її вишитими рушниками, білили піч. У четвер господині пекли так звані «золоті» паски – для Бога. Суботньої ночі їх відносили до церкви. А ранком п’ятниці та суботи пекли «білі» паски, для людей. Ними слід було пригощати одне одного.                Пекти пасочки – нелегка праця. Адже в неї треба вкласти душу. У господині під час випікання пасок у світлиці чисто, помисли чисті та безмірна любов до тих, кому вона їх випікає. Це клопітка справа, а скільки продуктів потрібно, терпіння. Не кожна господарка вміє та хоче цим займатися.                                              Символ Великодня, началом усього живого у свято Воскресіння Христового стало яйце. У наших предків яйце було символом весняного відродження природи, зародження життя, продовження роду.                                         Найперше яйце, за легендою, мало всередині не жовток з білком, а зародок цілого світу. У передхристиянському світі сонце уявлялося людям казковим птахом. Вороги світла, сили зла могли вбити птаха, але він завжди встигав знести яйце, з якого народжувався новий день. Життя, яке зберігалося в яйці, потрібно було захистити від злих сил, тому тонку шкарлупу яйця прикривали фарбою, різноманітними малюнками – символами.  В українців спочатку побутували «крашанки», а потім з’явилися інші види розписаних яєць. У своїх писанках наші пращури відображали світ, у якому вони жили, свої погляди і вірування. Вшановували сонце як джерело тепла і весняного пробудження, а саме яйце – писанка було символом зародження життя.                                                                                                                                Пов’язуючи яйце з появою всього живого на Землі, наші предки з давніх – давен поклонялися йому як святині. Звідки ж пішла традиція розписувати писанки, крашанки? Існує безліч легенд.                      

ЛЕГЕНДИ ПРО ПИСАНКИ, КРАШАНКИ

1. Кажуть, що коли Ісус Христос воскрес, то сказав своїм воїнам, які охороняли його гріб: « Ідіть і скажіть усім людям, що Христос воскрес, а щоб вам повірили, то ось вам знак.» При цьому Ісус узяв зі свого гроба крашанку і дав воякам. Відтоді й виник звичай робити крашанки та писанки на Великдень.
2. Коли Ісуса Христа вели на муки, Мати Божа творила вночі писанки, виходили вони в неї дуже гарні. А як писала, котилися з її очей сльози, коли вони капали на писаночку, там жевріла цяточка. Тому й тепер на писанках малюють цяточки.
3. Щороку злий Ірод, прикутий залізними ланцюгами у пеклі, посилає на світ божий своїх гінців, а коли повернуться вони, запитує чи ще творять люди писанки. Якщо гінці його не заперечують, Ірод заходиться від плачу, бо немає ще в нього сили і влади на Землі. Тож доки малюють писанки, доти й буде Світ.
4. Писанки з каміння (легенда з Київщини).
         Коли Ісус Христос ходив зі святим Петром по землі, то вони проходили через одне село, а там невірні були. Побачили вони Христа, та й почали камінням та грудками шпурляти в нього. І як торкнеться камінь Ісусової одежі – зробиться з нього писанка, а як торкнеться грудка, то перетворюється на крашанку. Святий Петро позбирав усе те до кишені, а пізніше людям роздав. З того й пішов звичай готувати писанки й крашанки до Великодня.
Раніш крашанки фарбували лише в червоний колір, тому що він символізував кров Христа, що пролилася на Хресті. Пізніше яйця почали фарбувати в інші кольори, що мають також символічне значення.
Для писання писанок не можна було брати звичайну воду. Писанкарка мала прокинутися ще вдосвіта, набрати води із трьох джерел, злити в одну посудину і нести додому. Коли вона її несла, то не мала права ні з ким заговорити, ні на кого подивитися, а найголовніше – у жодному разі не повинна була обертатися, дивитися назад. Удома до цієї води додавали ще трохи води освяченої. І саме цю воду, яку вважали сильною, живою, можна було брати для писанкарства.
Віск мав бути бджолиним, його нічим не можна було замінити, бо вважалося, що він принесений «божою мушкою» від самого сонця.
         А вогонь, на якому варили фарби й гріли віск, хіба він міг бути звичайним? Ні, це був «живий» вогонь, отриманий, як за часів дідів – прадідів, тертям. Та фарби брали неабиякі, а тільки виготовлені із природних барвників, які власноруч збирали, а потім освячували у церкві.                                                                 
Великдень – одне з найсвятіших, з найрадісніших і найбільших свят християн. Раненько, перед сходом сонця, люди йдуть до церкви. Після служби Божої освячують паски. Це, мабуть, найкрасивіший акт з усіх великодніх. А що ж і ще освячують в церкві цього ранку?

Пасочку, як сонце ясну.
Писанка така барвиста, 
Гарна, красна, промениста.
Фарби всі неначе грають.
,

Корінь хрону й зелен – гичку,
Святять всі воскову свічку.
Святість всіх людей проймає,
Хор Ісуса прославляє.

МАСЛО

субота, 24 квітня 2021 р.

Чорнобильська молитва

 Година цікавої книги

   26 квітня -- Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф.

                           Шилівська бібліотека пропонує своїм   користувачам прочитати книгу білоруської   письменниці Світлани Алексієвич   "Чорнобильська молитва: хроніка   майбутнього".

   Ця книга говорить голосами "маленьких     людей" про катастрофу, що зруйнувала   мільйони життів, перевернула світогляд   цілого покоління, а заразом відхилила   залізну завісу й підважила непорушну,   здавалося, конструкцію радянської держави.
    Роман, який вийшов 1997 року, створено на основі розлогих інтерв'ю з більш ніж 500 очевидцями та потерпілими від Чорнобильської трагедії, ліквідаторами та їхніми близькими, вимушеними переселенцями та самоселами "зони", посадовцями, від рішень яких залежали долі десятків тисяч людей, та дітьми, котрі знали, що народилися вже приреченими.
   Вперше українською мовою книга вийшла 1998 року у перекладі О. Забужко. Причиною перевидання стала не лише 30-а річниця аварії на ЧАЕС, а й її актуальність для нинішньої України. 
       Адже на тілі України з'явилася ще одна "зона відчуження" -- окуповані територїі Донбасу. І виявилося,що письменниця написала і про "русский мир", тоді ще званий "радянським", про його внутрішню генетичну запрограмованість на катастрофу.

        Чорнобиля гіркий полин  на серце ліг незримо й тяжко.                                                І плине над землею дзвін із тихим стогоном протяжно.                                                         



четвер, 22 квітня 2021 р.

Детективна колекція Андрія Куркова

 |Інформ-досьє

      Письменник має бути людиною миру, яка гармонізує суспільство і зменшує агресію.

Андрій Курков

   Андрій Юрійович Курко́в— український письменник російського походження, журналіст, кіносценарист.

     Майбутній письменник народився 23 квітня 1961 році у російському селі Будогощ Ленінградської області. З раннього дитинства живе у Києві. Після школи працював завклубом, завідувачем бібліотеки в санаторії в Пущі-Водиці, діловодом тощо. Також закінчив курси перекладачів японської мови. 1983 рік — закінчив Київський державний педагогічний інститут іноземних мов. Володіє шістьма мовами.

  Працював випусковим редактором багатотиражки Київського політеху, редактором видавництва «Дніпро». У віці 24-х років пішов служити на альтернативну службу: з 1985 до 1987 роки служив охоронцем в Одеській виправній колонії № 51.

    Перша публікація — гумореска у київському виданні «Рабочая газета» у 1979 році. Перший сценарій до фільму «Поляна сказок» (працював як «літературний раб»: у титрах сценаристом зазначено Кіра Буличова, який за нього отримав приз на Братиславському кінофестивалі). Працював сценаристом на кіностудії О. Довженка, викладав у Белл Коледжі (Кембридж, Англія).

    З 1988 член англійського ПЕН-клубу. Член Спілки кінематографістів України (з 1993) та Національної спілки письменників (з 1994). З 1998 року — член Європейської кіноакадемії. З 1998 року — постійний член журі премії Європейської кіноакадемії «Фелікс». У 2011 році входить до складу журі літературного конкурсу «Юне слово».З 2018 року очолює український ПЕН-клуб. Одружений з ірландкою Елізабет Шарп (консультант у Британській раді в Україні), виховує трьох дітей. 

    Андрій Курков є автором понад 20 книг, серед яких як дорослі романи, так і казки для дітей. Курков також є автором понад 20 сценаріїв для художніх та документальних фільмів. Видання його роману «Пікнік на льоду» було продано в Україні накладом 150 тисяч примірників та увійшов у десятку європейських бестселерів. Його праці перекладені на 37 мов світу.


                   Численні книги А. Куркова є, напевно, в кожній бібліотеці.     А в нашій книгозбірні його творчість представлена у 2-ох томах, куди увійшли його кращі повісті і романи детективного жанру:


  "Пикник на льду";

  "Приятель покойника";

  "Любимая песня космополита";

  "Не приведи меня в Кенгаракс"; 

  "Игра в отрезанный палец";

  "Добрый ангел смерти";

  "Бикфордов мир".


   Захоплюючі, гостросюжетні книги А. Куркова сподобаються усім, хто тільки візьме їх у руки та перегорне перші сторінки.

     


    

середа, 21 квітня 2021 р.

Над великою планетою -- світла зоря. З Людиною, з Людиною говорить Земля.

Виставка-нагадування.


   Щороку 22 квітня відзначається не просто велике, а воістину глобальне свято — Міжнародний день Матері-Землі — день нашого спільного затишного будинку.

    Свято було засновано на 63-й сесії Генеральної Асамблеї ООН у 2009 році, співавторами якої виступили понад 50 держав-членів ООН і відзначається, починаючи з 2010 року, 22 квітня.

   .День Матері-Землі 22 квітня, як і День Землі, що проводиться в День весняного рівнодення, дає можливість кожному жителю в усіх населених куточках планети висловити подяку нашому великому спільного дому.

    Щорічно вчені країн світу збираються в цей день за круглим столом для обговорення глобальних екологічних проблем. У різних країнах організовуються найрізноманітніші заходи і акції, присвячені певній темі. Це конференції, виставки, закриття автомобільного руху на жвавих вулицях великих міст, прибирання території і посадка дерев.

   Тож  Шилівська бібліотека пропонує своїм користувачам для читання та ознайомлення найбільш цікаві науково-популярні видання, які доповнять їх знання про сучасну модель побудови Землі, про проблеми її надр, охорону рослинного та тваринного світу,  навколишнього середовища та багато всього іншого про наш дім -- планету Земля. (Книги можна буде отримати після припинення карантинних заходів).
   
 

субота, 17 квітня 2021 р.

Чисте довкілля -- здоров'я планети

Сьогодні відзначають День довкілля

Сьогодні відзначають День довкілля

Сьогодні в Україні відзначають День довкілля, громадські організації проводять екологічні заходи - очищення водних джерел, заповідних об'єктів, озеленення територій, просвітницькі акції тощо.

    "Цей день, чергове нагадування усім нам, що треба відповідальніше ставитись до природи і починати активні дії, аби зменшити навантаження на довкілля. Вражаючі факти:                             -- в океан щороку потрапляють тонни сміття, від якого гинуть тисячі тварин і риби;                     -- багато смертей у світі пов’язані саме із забрудненням повітря;                                                       -- тисячі людей мають захворювання від забруднення води .                                                                 Головну загрозу для природи створюємо МИ - люди. В наших силах зробити довкілля кращим", - йдеться у повідомленні Міністерства захисту довкілля та природних ресурів з нагоди Дня довкілля. 

     Останнім часом в світі збереженню природи і довкілля людство робить все більше зусиль. Щороку, особливо весною, міста, села, населені пункти прибираються від сміття і озеленюють свої території. Просвітницькі заходи всіх рівнів по збереженню довкілля сприяють відновленню лісів, рідкісних видів флори і фауни. 

   Так і біля Шилівської бібліотеки та клубу, в центрі села, щовесни розквітає все більше рясту та первоцвітів, яких раніше майже не було. Вони радують своїм цвітінням жителів та гостей села.



пʼятниця, 16 квітня 2021 р.

Скажемо "Ні" забрудненню Землі

 Арт-повідомлення

     З 1-го березня по 15 квітня 2021 року проходив I етап Всеукраїнського конкурсу дитячого екомалюнка "Книга і діти, екологія і світ".  Мета конкурсу -- виховання у дітей гуманного ставлення до навколишнього середовища, розкриття у творчості  їхнього прагнення  до збереження і примноження природних ресурсів.  Організатором і координатором цього конкурсу є Національна бібліотека України для дітей.

    Конкурс проводився серед дітей, користувачів бібліотек, у двох вікових категоріях: читачі-учні 1-5 класів та читачі-учні 6-11 класів. 

 

  За підсумками I етапу конкурсу, які були підведені в КЗ "Зіньківська публічна бібліотека ім. В. Г. Короленка"  II місце в тематичному напрямі конкурсу "Скажемо "Ні" забрудненню Землі" в віковій категорії 1-5 класів зайняла користувачка Шилівської бібліотеки Корнієнко Крістіна. Її малюнок називався "Забруднення повітря вбиває планету".

   Щиро вітаємо Крістіну з перемогою, дякуємо їй за її старанність і  бажаємо нових, більш вагомих перемог у навчанні та мистецтві.



    В конкурсі також взяла участь ще одна користувачка бібліотеки, учениця 6-го класу Шилівської школи Кострикіна Каріна. Її малюнок називається "Збережи планету".

    Дякуєм талановитим дівчаткам за їх старанність та активність.





    

середа, 14 квітня 2021 р.

Сад без шкідників та хвороб

 Виставка-порада

      В сучасних несприятливих погодних і природних умовах неможливо виростити високих урожаїв плодів та овочів як в присадибних, так і в колективних господарствах.  У великій мірі цьому шкодять різноманітні хвороби та шкідники. З початком весни розпочинаються роботи в саду та на городі.

 Шилівська бібліотека підготувала виставку-пораду "Захистимо сад від хвороб та шкідників", адже бібліотека має велику кількість книг та газетно- журнального матеріалу по цій темі. На виставці представлені найбільш актуальні видання, які дають корисні поради любителям- садоводам по захисту плодових і ягідних культур від шкідників та захворювань.



вівторок, 13 квітня 2021 р.

З добром і ніжністю у серці

       Літературна візитка

     13 квітня ми відзначаємо  115 річницю від дня народження української письменниці, казкарки Оксани Дмитрівни Іваненко.
   "Я з дитинства мріяла бути вихователькою, завжди бути з дітьми і писати, писати, писати... " (О. Іваненко).
  Близько семидесяти років працювала Оксана Дмитрівна Іваненко на літературній ниві. Уже давно виросли читачі її перших казок та оповідань. На зміну їм прийшли молоді покоління, які так само щиро захоплюються книжками письменниці.
"Пишучи казку, я жила мріями моїх героїв... 
Я вкладала в неї всі почуття, спогади, думки, розмисли". (О. Іваненко)
    Оксана Іваненко написала кілька десятків оповідань, повістей і казок для дітей та юнацтва. Твори письменниці виховують у підростаючого покоління любов до рідного краю, до людей праці, допомагають пізнавати життя, розуміти красу природи.

   В Шилівській бібліотеці творчість О. Іваненко представлена на викладці її книг "З добром і ніжністю у серці".  Прочитавши їх, і діти, і дорослі відкриють для себе дивовижний світ, в якому любов, чесність, порядність і людяність. Ці якості простежуються в кожнім слові чи реченні, з кожної сторінки її книг. В наш непростий і складний час знайомство з творчістю О. Іваненко наповнить наші серця спокоєм і добротою.









пʼятниця, 2 квітня 2021 р.

Книга -- найкращий друг

 Виставка-реклама

В часи тривог і в зоряні часи,

Коли від щастя хочеться літати.

Як промінь світла, книгу в світ неси,

Щоб мудрість в серці й світлий розум мати 

    2 квітня в світі відзначається День дитячої книги. Відзначається щорічно в день народження датського письменника-казкаря Ганса Християна Андерсена. Витоки дитячої книги входять до епохи, коли в Англії з'явився верстат і У. Кекстон випустив у 1477 р. першу книгу англійською мовою.

Протягом XVII століття дітей навчали і виховували в основному по Біблії і книгам релігійного змісту. XVIII століття подарувало дітям два великих романи: "Робінзон Крузо" Д. Дефо і "Подорожі Гуллівера" Дж. Свіфта.

      До цього часу нарешті визнали, що дітям, крім підручників і релігійних творів, потрібні власні книжки.Але й казки ніхто не відміняв. І самим великим казкарем на всі часи, напевно, залишиться Ганс Християн Андерсен.
Дитячі книги вбирають у себе цілий світ; все цікаве, що буває на світі.

    Шилівська бібліотека підготувала для своїх дітей-читачів виставку-пораду "Книга -- найкращий друг", де зібрані одні з кращих дитячих книг, нових, цікавих і захоплюючих.