виконавчого комітету Зіньківської міської ради. Україна, Полтавська область, Зіньківська ТГ, с. Шилівка, вул. Центральна 25, тел. 099 29 14 296.
вівторок, 26 квітня 2022 р.
Квіти біля четвертого
Про що ця книга? За чим так тужить прабабуся, щось видивляючись із вікна багатоповерхівки? Десь на квітучому Поліссі назавжди покинуто її хату. Катастрофа відібрала не тільки дім, а й життя близької людини — як іще безліч життів. А її, вимушену нашвидку евакуюватися, затаврувала «чорнобилькою». Що є тепер? Трави, що пахнуть рідними краями, і онуччині малюнки — як ті, які творила ще одна «чорнобилька» Марія Приймаченко. Онуці прабаба й розповість свою щемку історію.
пʼятниця, 22 квітня 2022 р.
Ця дивовижна земля
Викладка літератури
22 квітня 2022 року 147 країн світу відзначають День Землі.
У цей день кожний мешканець планети може зробити свій посильний внесок у справу захисту навколишнього середовища: очистити від сміття прилеглі території, висадити кілька дерев чи квітів, відмовитися хоч на день від користування автомобілем, від використання пластикових пакетів та інше.
Земля -- це альфа і омега. Земля -- найбільша цінність, адже вона годує, оберігає та просто радує око. Україна по праву пишається своєю землею. Тут гірські хребти Карпат і Криму, і сонячно-блакитні моря, і таємничі ліси Полісся, і загадкові терикони Донбасу, і одна з найбільших у Європі пустель. Тож не дивно, що земля ця здавна була ласим шматочком, який спокушав не одне плем'я , народ чи диктатора. Тим паче, що географічно було створено всі умови для транзиту з варягів у греки і з Азії до Європи. Тож нашим святим обов'язком є захищати та оберігати рідну землю, примножувати її красу.
З прадавніх часів наш народ обожнював матінку Землю. Пропоную користувачам бібліотеки деякі вислови про неї з українського народознавства та фольклору:
Землею-мамою клянусь. В українських подолян існувала клятва землею -- найсвятішим. людина, присягаючись, мала стати на коліна та набрати в рот землі.
З землі приходимо і в землю повертаємось. Мати Сира Земля -- центральний орган української міфології. Вона дала життя всім істотам і рослинам. Живих годує і мертвих приймає.
Всюдисуще земне око. Кожен куточок української землі живий і має свого охоронця. Водяника у воді, Лісовика у лісі, Болотяника на болотах.
А більше інформації про планету Земля надасть книжкова викладка літератури "Ця дивовижна земля".
середа, 20 квітня 2022 р.
Професії майбутнього: що вивчати зараз, щоб досягти успіху в майбутньому?
Інформ-дайджест
--Які професії будуть затребувані в майбутньому? -- --ТОП професій майбутнього. -- Професії майбутнього до 2025 року: які професії з'являться в найближчі роки? -- Чого чекати в далекому майбутньому, або професії 2030-2050 років. -- На кого піти вчитися, щоб отримати професію майбутнього? -- Яких професій не буде в майбутньому?
На вулиці літають дрони, які доставляють їжу, в супермаркеті на касі - роботи, замість водія в таксі - теж. Більше схоже на «Дивний новий світ» Олдоса Хакслі, але це реальність, яка чекає на нас зовсім скоро. Старі професії зникають. І з'являються нові. До чого готуватися? Куди йти вчитися? Які є перспективні професії майбутнього? Світ змінюється, технології удосконалюються, з'являється більше можливостей створювати роботів і програми для них. Відповідно, деякі професії «йдуть на пенсію». Що ж робити людям? Думка фахівців сходиться на тому, що багато професій просто зникнуть. Будуть затребувані ті спеціальності, які не зможуть витіснити програми і роботи. Наприклад, вчителі викладатимуть онлайн, не виходячи з дому. У хірургії оперуватимуть роботи, але щоб створити робота - знадобляться знання і досвід реальних лікарів. Що стосується персональних послуг, то з'являться такі спеціальності, як тренер творчих станів.
Професії майбутнього в світі будуть виникати як абсолютно нові, так і трансформуватися зі старих. Поки що нам складно уявити, що скоро з'являться безпілотні автомобілі, а будь-який орган можна буде виростити в пробірці ... Ну або роздрукувати на 3-д принтері. Знайдеться робота і для айтішників, і для гуманітаріїв, стануть як ніколи популярні екологи та аграрники, в тренді будуть інженери, архітектори, мікробіологи і хіміки. Також з'являться і зовсім нові професії, які будуть затребувані в майбутньому. У 21-столітті світ починає активно розвиватися інтелектуально. У 2000-х популяризуються комп'ютери, інтелект і інтернет, різні смартфони і гаджети. З'явилася можливість отримувати знання у вільному доступі, не виходячи з дому. Найпопулярнішими стали професії програміста, розробника програмного забезпечення для комп'ютерів і смартфонів, професії, для яких необхідні soft-skills. Зараз уже і в Україні активно почали говорити про автоматизацію повсякденних фізичних дій людини. Усе частіше замислюються про створення роботів. Світ приходить до висновку: чимало спеціальностей можна замінити новими технологіями. У той же час, активніше порушуються теми екології. Кількість вироблених товарів, речей, продуктів зараз в надлишку. Важливим стало питання про те, як переробляти сміття, як не засмічувати Світовий океан, як зберегти корисні копалини, як не нашкодити нашій планеті, і як освоювати нові планети Сонячної Системи.
Ну і останній тренд з 2020 року: перехід більшості професій в онлайн формат. Як всі побачили, технології, котрі активно розвиваються, не змогли зупинити світову пандемію. І ніхто не може сказати, скільки таких пандемій на нас чекає ще. Тож, з урахуванням сучасних тенденцій, стають популярними такі нові професії: урбаніст-еколог, інженер роботизованих систем, еко-аналітик у будівництві та інші.
Детальніше: https://buki.com.ua/news/profesiyi-maybutnoho-shcho-vyvchaty-zaraz-shchob-dosyahty-uspikhu-v-maybutnomu/#5
субота, 16 квітня 2022 р.
День довкілля в Шилівці
Працівники клубу та бібліотеки в день довкілля, 16 квітня, долучилися до садіння берізок майбутнього парку в центрі села.
Хай зеленіє і квітує наше село.
Хай живе і розквітає наша Україна!
вівторок, 12 квітня 2022 р.
Екологія космосу
Огляд-лекція
(12 квітня -- Всесвітній день авіації та космонавтики)
12 квітня – день початку епохи пілотованих космічних польотів – спільне свято, що з'єднує минуле, сьогодення і майбутнє людей Землі. Нині до космічних досліджень долучилося багато країн. В Україні при Національній Академії наук у 1992 р. також створено Центр геокосмічних досліджень та Національне космічне агентство контролю і дослідження космічного простору. Україна є космічною державою.
За роки освоєння космічного простору на космічні орбіти було виведено тисячі космічних апаратів. Після використання ресурсу їх не повертають на Землю, тому що це економічно недоцільно. В кращому разі їх спалюють у верхніх шарах атмосфери. Це призвело до того, що в космічному просторі накопичилося багато космічного сміття, яке не тільки забруднює космічний простір, а й створює загрозу для подальших запусків нових космічних апаратів.
Під час запусків космічних апаратів ракети-носії та ракети, які здійснюють орбітальні маневри, викидають відпрацьовані гази, що містять пару води, оксиди карбону й нітрогену, сполуки хлору, вуглеводні, інертні гази та багато інших шкідливих речовин, які забруднюють верхні шари атмосфери. Оскільки атмосфера на висоті сотень кілометрів надзвичайно розріджена (густина повітря в тисячі й мільярди разів менша, ніж у приземному шарі), вона дуже чутлива до будь-яких не властивих їй домішок речовин земного походження. Більше того, на сьогодні немає наукових досліджень, на основі яких можна достовірно прогнозувати негативні наслідки впливу таких забруднень на біосферу Землі.
В Шилівській бібліотеці є чимало книг про космічні дослідження, космонавтику, літальні апарати, космонавтів та інше. Але на сьогодні все актуальніше постає питання екології космосу. В Україні вже другий місяць іде жорстока війна. Зриваються снаряди, палають будівлі та воєнна техніка, і всі ці дими та шкідливі викиди піднімаються в небо, в космічні висоти. Тож день 12 квітня -- велике свято, в нас багато космічних досягнень, але нам потрібно більше уваги приділяти екології космосу, задумуватися про те, що можна зробити для поліпшення стану космічних просторів.
четвер, 7 квітня 2022 р.
В чому здоров'я і щастя секрети
Сторінка здоров'я
Сьогодні — Всесвітній день здоров'я.
Всесвітній день здоров'я відзначається щорічно 7 квітня, починаючи з 1950 року. Ця дата важлива для кожного, адже саме здоров'я є підґрунтям для усього.
Дата була обрана невипадково. Саме 7 квітня 1948 почала свою діяльність Всесвітня організація здоров'я, яка проводить безліч досліджень і займається питаннями поліпшення якості життя населення планети.
У світі 7 квітня проводяться масові заходи і флешмоби. У лікарнях людям надають безкоштовні консультації та можна здати різноманітні аналізи. Лікарі надають рекомендації та розповідають, як поліпшити свій стан.
Традиційно у цей день обговорюються найбільш важливі проблеми охорони здоров’я, проводяться заходи, які мотивують людей вести здоровий спосіб життя та приділяти більше уваги профілактиці захворювань.
Здоров’я залежить від багатьох чинників: більше ніж на 50% його обумовлено способом життя людини, близько 40% — соціальними і природними умовами життя, 10% становить спадковість.
Здоровий спосіб життя (скорочено «ЗСЖ») — означає розумне використання свого життєвого потенціалу.
А всім нам ця дата ще й ще нагадує про те, що нам самим в цей непростий час, коли так стрімко поширились екологічні, політичні та військові катаклізми, перш за все потрібно піклуватись про своє здоров'я. В книгах можна знайти відповіді та поради з цих питань.
Благовіщення Пресвятої Богородиці: традиції дня
Народознавча розвідка
У народі 7 квітня відзначалося Благовіщення, яке також називали Бабиним святом. Цей день іще називали святом весни, бо він збігався з початком нового сільськогосподарського року. Традиційно зерно перед посівом освячували. Ще один гарний звичай у день Благовіщення – випускати на волю білих голубів, що символізувало повернення птахів, готових вити гнізда і давати потомство.
Це свято, як і інші важливі церковні дати, належить провести в церкві. На Благовіщення відвідують богослужіння і читають молитву Богородиці. Якщо відвідати храм немає можливості, то можна помолитися вдома. На Благовіщення трохи послаблюється піст: можна їсти рибу і пити вино.
Свято 7 квітня потрібно провести в гарному настрої і в радості, відволікшись від будь-яких мирських турбот. У цей день випікають печива і булки у формі птахів, щоб закликати теплу погоду. Починається збір лікарських трав і березового соку. Доброю прикметою буде запалити вогонь в печі або на свічці, і обкурити будинок димом. Тоді в ньому цілий рік буде щастя.
Благовіщення - що не можна робити:
-- У цей день не можна працювати по дому, прибирати, займатися рукоділлям і важкою працею; -- -- Не варто вирушати в поїздку або подорож сьогодні;
-- Не можна підрізати дерева і зрізати квіти. Вважається, що Богородиця благословляє все зростаюче;
-- Не можна сваритися, злословити, бажати зла людям в Благовіщення;
-- Надягати новий одяг - поганий знак, вона швидко зіпсується;
-- Жінкам не можна стригти волосся.
Прикмети на Благовіщення:
-- Як зустрінеш Благовіщення - таким буде квітень;
-- Сонячний і безхмарний день обіцяє часті грози влітку;
-- Дощовий день - до хорошого врожаю жита;
-- Ранковий туман обіцяє сильний розлив річок і озер;
-- Мало зірок на небі - кури будуть погано нестис;.
-- Заморозки на Благовіщення буде багатий урожай;
-- Якщо 7 квітня дощить – літо буде посушливим;
-- Яка погода на Благовіщення – така буде і на Великдень;
-- У свято не можна нічого робити – навіть пташки цього дня гнізда не в'ють;
-- Не можна сіяти насіння або висаджувати саджанці – може не бути врожаю;
-- Не можна вбивати тварин – великий гріх;
-- Під забороною сварки, образи, заздрість, погані думки.
Більш детально дізнатися про це велике православне свято можна з книг народознавчої тематики, які знаходяться в книжковому фонді бібліотеки в розділі "Етнографія. Звичаї. Традиції. Спосіб життя. Фольклор".
Підписатися на:
Дописи (Atom)